Рекомендації щодо просування сучасної української драматургії

foto

Рекомендації щодо просування сучасної української драматургії

(за підсумками круглого столу під час “Драма Спринту” в рамках проекту 

Ukrainian Drama Network, підтриманого Гете-Інститутом)

Драматургам/драматургиням

-        Поряд з творчими навичками, розвивати навички менеджменту. Проактивно формувати і  подавати грантові заявки  на постановки своїх п’єс в колаборації з театрами, режисерами/ками, як українськими так і закордонними. Моніторити можливості грантових програм, що підтримують театр і драму.

-        Звертатися до видавництв, інституцій (Український інститут, Український Інститут Книги, тощо) щодо видання драматургії, шукати грантові можливості для публікацій власних збірок п’єс або в співавторстві з іншими драматургами/драматургинями.

-     Через особисту залученість сприяти формуванню ставлення до драматургії як до частини загального літературного процесу і всіляко просувати драматургію на книжковий ринок, в тому числі презентувати видані збірки на літературних форумах, фестивалях, тощо.

-     Моніторити програми підтримки від УІ та УІК та інших інституцій муніципального та державного рівнів, займати проактивну позицію у формуванні партнерств та проектів

-      Публікувати свої роботи в онлайн бібліотеках сучасної драматургії. Бути активними в просуванні власних творів, надсилати тексти режисерам/кам, завлітам/кам театрів, критикам, іншим стейкхолдерам галузі

-       Брати участь в драматургічних конкурсах: ті п’єси, які увійшли в шорт- та лонг- листки конкурсів цікавлять режисерів/рок найбільше.

-       Постійно навчатися на тренінгах, майстер-класах, лабораторіях з драматургії та здобувати знання, що дають можливість краще розуміти роботу/кухню режисерів/рок, закони сцени.

-       Розширювати власне коло контактів під час різноманітних подій: форумів, презентацій, читань сучасної драматургії, тощо.

-     Об’єднуватися з колегами для вирішення спільних фахових задач. Створити професійне об'єднання (асоціацію, спілку тощо) з метою ефективного формування запитів до законодавчих змін та адвокації їх на законодавчому рівні. 

Режисерам/режисеркам

-       Знайомитися з сучасною драматургією, зокрема, в онлайн бібліотеках, відвідувати драматургічні читання, фестивалі, інші драматургічні форуми 

-      Використовувати унікальну можливість співпраці з сучасними авторами/авторками в процесі постановки вистави/читання для кращого сценічного втілення тексту, розкриття закладених в нього сенсів.

-        Шукати і розвивати разом з драматургами і драматургинями нові форми, зміст і особливості національного українського театру, які роблять його унікальним на європейській театральній мапі.

Державним театрам:

-       Включити в свій репертуар хоча б 20-30% постановок за сучасною українською драматургією, створюючи таким чином вистави на актуальні для суспільства теми та залучаючи до театру нових глядачів, в першу чергу молодь.

-       Шукати нові форми роботи з аудиторією, зокрема, влаштовувати обговорення після вистав/читок за сучасною драматургією, формуючи додатковий публічний простір і даючи поштовх для змін у суспільстві. 

-     Вивчати досвід співпраці з драматургами/инями європейських театрів та втілювати найкращі практики в Україні, зокрема, залучати драматургів/инь до роботи у театрі на постійній основі.

-     Створювати спеціальні події (фестивалі, читання, творчі зустрічі, круглі столи, тощо), націлені на знайомство аудиторії з сучасною драматургією. 

Державі

-        Впровадити в українських театральних вишах напрям драматургічної освіти .

-     Розробити та втілити механізми фінансових стимулів для театрів, що беруть до репертуару п’єси сучасних українських драматургів.

-       Започаткувати щорічну престижну державну премію за найкращий драматургічний твір та видання альманаху з творами короткого списку премії

-       Сформувати із залученням УІ та УІК спеціальні програми, націлені на переклад та      просування за кордоном сучасної української драматургії

-     Заснувати Український Інститут Театру для формування зрозумілою державної політики у театральній сфері